درباره ویروس کرونا


 کوروناویروس جدید
nCoV-2019 شناسائی شده در چین

31ماه دسامبر 2019 میلادی، خوشه ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان کشور چین گزارش شد. در ابتدا بر اساس مشاهدات این گونه به نظر می رسید که بیشتر بیماران تاریخچه حضور یا کار در بازار فروش ماهی و غذاهای دریایی را دارند. .بازار مذکور بلافاصله در روز اول ژانویه 2020 تعطیل شد و اقدامات سلامت محیط و گندزدایی درآنجا به طور کامل به انجام رسید. چند روز بعد پس از رد تشخیص انفلوانزای فصلی، آنفلوانزا ی پرندگان، آدنوویروس، کوروناویروس سارس،کوروناویروس مرس و سایر عوامل بیماریزای دیگر، در 9 ژانویه 2020 مشخص شد، عامل بیماری یک کوروناویروس جدید است که 70% قرابت ژنتیکی با سارس دارد.

در حال حاضر این ویروس را به اختصار nCoV-2019 نام گذاری موقت نموده اند تا اطلاعات بیشتر به دست  آید. در 11 ژانویه 2020 اولین مورد فوت ناشی از این ویروس در چین گزارش گردید و سپس گزارش موارد مثبت در استان های دیگرچین و نیز از کشورهای دیگر مانند تایلند، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا ، استرالیا، فرانسه، تایوان و... اعلام شد. انتقال فرد به فرد ثابت شده است.

این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود اما هنوز راه های انتقال، مخازن حیوانی، راه های پیشگیری، تظاهرات دقیق بالینی آن به طور کامل مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد. بیشترین علائم بیماری تاکنون تب، سرفه و تنفس مشکل در موارد شدید بوده اند.

در حال حاضر واکسن و درمان مناسب برای  کوروناویروس جدید وجود ندارد و لذا داشتن ظن بالینی و پرسش از شرح حال سفر و تماس ، ازبیماران تب دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد. دانشمندان در تلاش برای ساخت واکسن این ویروس هستند.

کورونا ویروس ها یک خانواده بزرگ از ویروس ها هستند که می توانند طیفی از بیماری ها از یک سرما خوردگی ساده تا بیماری های بسیار شدید مثل سارس(SARS-cov) و مرس(MERS-cov)  و کورونا ویروس جدید که در چین در سال 2019 شناسایی شد را ایجاد نمایند.

کورونا ویروس ها در واقع جز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز محسوب می شوند یعنی می توانند از حیوانات به انسان منتقل شوند. به طور مثال بیماری سارس از گربه به انسان منتقل شد و مرس از شتر به انسان منتقل گردید.

در کشور ما نیز با نظارت و راهبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت در تمام پایانه‌های مرزی کشور به ویژه فرودگاه‌ها و بنادر بین المللی، پایگاه‌های مراقبت‌های بهداشتی مرزی با حضور تیم‌های متشکل از کارشناسان و متخصصان بهداشت و مبارزه با بیماری ها فعال هستند و با تجهیزات مناسب هرگونه مورد مشکوک ورودی به کشور را تحت غربالگری و مراقبت‌های لازم قرار می‌دهند.

با شناسایی احتمالی هرمورد مشکوک به بیماری و یا افراد دارای علائم، فرد مورد نظر تحت تدابیر بهداشتی خاص قرار می‌گیرد و بررسی‌ها و درمان های لازم صورت می‌گیرد.

نظام آزمایشگاهی کشور به صورت فعال هرگونه نمونه به دست‌آمده آزمایشگاهی از طریق واحدهای بهداشتی درمانی را بلافاصله مورد سنجش قرار می‌دهند و نتایج آن برای اقدامات بعدی به مراجع ذی صلاح ارسال می‌شود. این اقدامات براساس دستورالعمل های فنی و علمی است .

تمام این موارد به معنی آمادگی ساختار سلامت کشور برای پیشگیری و کنترل این بیماری است اما برای پیشگیری نیاز به خودمراقبتی و توجه به اصول بهداشت فردی و عمومی دارد.

    

 

1
نسخه قابل چاپ