اخبار جدید و مهم
شیب نزولی بسیار ملایم کووید۱۹ در کشور

1399/1/12 سه‌شنبه

معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده در زمینه کرونا، گفت: بعد از شناسایی کرونا در کشور، بلافاصله آن را اعلام کردیم و با امکاناتی که در قالب طرح تحول سلامت داشتیم، ۴۰ هزار تخت را برای بستری بیماران آماده کردیم.


به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان‌ بابایی، ظهر امروز، در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: همه مردم به‌صورت شبانه‌روزی اخبار کرونا را می‌شنوند. اولین مورد مثبت‌ کرونا در کشورمان در قم بود که بنده آنجا حضور داشتم. ۲۹ بهمن ماه بود که موارد مشکوکی را به ما گزارش و اعلام کردند که از نظر علائم بالینی با آنفلوآنزا تفاوت‌هایی دارد. بر این اساس، ما با تیم عفونی به قم رفتیم و وقتی موارد را با تست انجام دادیم و تست مثبت اعلام شد، همان روز با دستور وزیر بهداشت دو مورد مثبت را اعلام کردیم.

وی افزود: همان شب تصمیمات مهمی در ستاد استانداری قم گرفتیم. روز بعد به گیلان که موارد مشکوک ابتلا به بیماری در آن گزارش شده بود، رفتیم و بیمارستان‌هایی را برای بیماران کرونا در قم و گیلان مشخص کردیم که به‌تدریج افزایش یافتند. به‌ مرور در تمام استان‌هایی که امکان ابتلایشان بالا بود، حضور پیدا کردیم و تمهیداتی اندیشیدیم.

دکتر جان‌ بابایی ادامه داد: دو هفته قبل از شناسایی کرونا در ایران، دستورالعمل کشوری کرونا و برنامه عملیاتی آن به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد. به هر حال با ظرفیتی که کشور در قالب طرح تحول نظام سلامت دارد، توانستیم ۴۰  هزار تخت بیمارستانی را  برای بستری آماده کنیم، این درحالی است که در برخی کشورها برای بستری بیماران، انتخابی برخورد می‌شود، اما در ایران هیچ بیماری نبود که نیاز به بستری داشته باشد اما بستری نشود.

وی گفت: در این راستا، بزرگترین بیمارستان‌های کشور را به سمت مراقبت کرونا بردیم، مانند بیمارستان امام خمینی تهران، بیمارستان شریعتی، حضرت رسول، فیروزگر، امام حسین و سایر بیمارستان ها و به تبع آن در تمام استان‌ ها بزرگ ‌ترین بیمارستان هر استان برای بیماران کرونایی قرار گرفت چراکه هر چه بیمارستان بزرگ‌تر باشد، کادر علمی و پرستاری آن قوی‌تر و با مهارت‌ترند که به نظرم تصمیم درستی بود؛ آن هم برای یک بیماری که اطلاعات زیادی از آن‌ نداشتیم.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: در آن زمان بعد از چین ما با کرونا برخورد کردیم البته نکته کلیدی این است که کشورهایی که با فاصله کوتاهی از ما بیماری در کشورشان شناسایی شد و حتی برخی از آن‌ها انکار کردند، مانند آمریکا که اوایل این بیماری را شوخی گرفت،‌ همچنان در پیک هستند و مشخص نیست که چه زمانی به پیک واقعی خودشان برسند.

وی ادامه داد: خوشبختانه ما از اواخر هفته سوم بیماری در کشور،‌ شرایط پیک‌مان اتفاق افتاده است. تقریبا ۱۰ روز قبل از  عید روندمان در اکثر استان‌های آلوده ثابت بوده است و در حال حاضر یک روند ملایم رو به کاهش داریم. انتظار هم همین بود.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: در این راستا اقداماتی مانند تعطیلی مدارس و موسسات آموزش عالی اقدامات مهمی بود. هرچند که احتمال ابتلا در کودکان  و افراد جوان احتمال بسیار کم است، اما احتمال ناقل بودن آنها زیاد است. در عین حال دو اتفاق افتاد که هم مردم فهیم ما افراد سالمند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای را در خانه نگه داشتند و مدارس و موسسات آموزش عالی هم تعطیل شدند که منجر به این شد که عملا بتوانیم به نوعی مدیریت بهتری انجام شود.

دکتر جان‌ بابایی تاکید کرد: در حال حاضر در آمریکا، ایتالیا، انگلیس و سایر کشورها، با اینکه فرصت هم داشتند، می‌بینیم که هنوز به پیک واقعی نرسیده ‌اند. اکنون شرایط ما با ثبات‌تر است و استان‌هایی که روز اول آلوده بودند، روند رو به نزول از نظر میزان مراجعات، بستری و فوت دارند. در مناطقی که حدس می‌زدیم طی روزهای آینده شرایط خوبی نداشته باشند،‌ میزان بیماری بستری و سرپایی‌شان هم شتاب بیشتری ندارد که نشان می‌ دهد دانشگاه‌ ها و سازمان‌ ها به‌خوبی عمل کردند.

وی در ادامه گفت: خبر خوش را به مردم می‌دهیم که روند بسیار ملایمی به سمت کاهش داریم، البته ممکن است مقداری زمان ببرد. اینکه در روزهای آتی دچار بحران شویم، احتمالش کم است، اما امکان بروز نوساناتی در برخی استان‌ها وجود دارد که به رفتارهای اجتماعی مردم بازمی‌گردد.

دکتر جان‌ بابایی در پاسخ به سوالی درخصوص ظرفیت موجود برای مراجعه مردم به بیمارستان‌ ها، تصریح کرد: در حال حاضر خوشبختانه ظرفیت برای بستری داریم، البته در زمانی که در هفته‌های اول ورود بیماری به کشور قرار داشتیم و نمی‌ دانستیم که با چه تعداد بیمار سروکار خواهیم داشت، از نیروهای مسلح، بسیج و سایر نهادها کمک گرفتیم و نقاهتگاه ‌ها را طراحی کردیم و آماده بودیم تا بالای ۱۰ هزار بیمار را در صورت نیاز در نقاهتگاه‌ ها و مراکز مراقبت بالینی اسکان دهیم.

کاهش مراجعات سرپایی به بیمارستان‌ها

وی افزود: در حال حاضر در شرایطی هستیم که میزان مراجعات سرپایی به بیمارستان‌ها بسیار کاهش یافته است که یکی از دلایل آن، غربالگری در قالب بسیج ملی مقابله با کرونا و همراهی مردم است که در خانه ماندند. در عین حال تعطیلات نوروز هم موثر بود. در نتیجه در حال حاضر برای بستری در بیمارستان‌ها ظرفیت داریم. تقریبا می‌توانیم در اکثر استان‌ها ۵۰ درصد ظرفیت تخت‌های بیمارستانی را برای کرونا استفاده کنیم و از این جهات نگرانی نداریم اما امیدواریم با مراعات مردم از این ظرفیت استفاده نکنیم تا بتوانیم به‌تدریج ارایه خدمات غیرکرونایی را سرعت بیشتری دهیم.

مراقبت خوب، مهم‌ترین عامل بهبودی مبتلایان به کرونا

دکتر جان‌ بابایی با بیان اینکه روش تشخیص قطعی این بیماری از طریق تست PCR است، گفت: این روش ۱۰۰ درصد نیست. زیرا مثبت شدن آن نشان‌ دهنده ابتلای قطعی به کرونا ویروس است، اما در کسی که علائمی دارد و جواب تست منفی شده است،‌ این منفی شدن تست ( به دلیل خطای موجود)، ابتلای او به بیماری را رد نمی‌ کند. بر همین اساس، تشخیص عمدتا بر اساس بالین و سی‌تی‌اسکن است و بر همین اساس ترخیص می‌شود.

وی افزود: باید توجه کرد که مراقبت خوب از بیماران چه در منزل و چه در بیمارستان‌ ها،‌مهم‌ ترین عامل بهبودی بیماران مبتلا به کرونا است. ثابت نشده است که دارویی میزان مرگ‌ومیر در این بیماری را کاهش می‌دهد. داروهایی که معرفی شده ‌اند، همه در فاز مطالعاتی هستند و ما هم از برخی داروها استفاده می‌کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت درباره توان علمی ایران در درمان کرونا گفت: توان پزشکی ایران از سوی نمایندگان سازمان جهانی بهداشت تصدیق شده است و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که از تجربه تیم درمان ایران می‌توان برای کشورهای منطقه استفاده کرد چرا که کادر درمان و نحوه مراقبت ما از بیماران کرونایی را شاهد بودند.

وی ادامه داد: تمام استادان صاحب‌نام ما در حوزه درمان در خدمت بیمارستان‌ها قرار گرفتند و هر روز تعدادی از اساتید پیشکسوت ما در بیمارستان‌ها حضور دارند حتی رشته بسیاری از این اساتید با کرونا مرتبط نیست، اما این اساتید برای اینکه جوان‌ها انگیزه خدمت بیشتری پیدا کنند در کنار سایر کادر درمان در بیمارستان‌ها حضور دارند و به بیماران خدمت‌رسانی می‌کنند.

دکتر جان بابایی در ادامه گفت: کاهش مرگ و میر بیماران مبتلا به کروتا، نتیجه مراقبت صحیح و زحمات کادر پزشکی بوده و خوشبختانه میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در بخش‌های مراقبت ویژه ما نسبت به سایر کشورهای به ویژه کشورهای اروپایی پایین‌تر است.

درگیری مستقیم ۱۰۰ هزار پرستار و ۱۲ هزار پزشک با کرونا

معاون درمان وزارت بهداشت درباره تعداد پزشکان و پرستاران در خط مقدم مقابله با کرونا گفت: بیش از ۱۰۰ هزار پرستار و بیش از ۱۲ هزار پزشک به‌طور مستقیم از بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها مراقبت می‌کنند و در خط مقدم مقابله با این بیماری قرار دارند اما افزون بر اینها در بیشتر استان‌های کشور سامانه پاسخگویی راه‌اندازی شده است و پزشکان در منزل به بیماران مشاوره تلفنی می‌ دهند و موارد زیادی از کادر درمان در این حوزه به  بیماران خدمت‌رسانی می‌کنند.

دکتر جان‌ بابایی در پاسخ به سوالی درباره میزان نیاز هفتگی به کیت‌ های تشخیصی در کشور، بیان کرد: ما در دبیرخانه شورای کرونا دو اقدام مهم را در پیش داریم؛ یکی کاهش مرگ‌ و میر ناشی از کرونا و دوم خرید زمان برای شکست حلقه انتقال ویروس.

وی افزود: اکنون بیمارانی را که در بیمارستان‌ ها بستری می‌ شوند ،حتی بدون تست با علائم بالینی و  سی تی اسکن شناسایی می‌ کنیم و اقدامات درمانی انجام می‌ شود، اما نگرانی ما برای افرادی است که بی علامت هستند یا علائم خفیف دارند چرا که ممکن است این افراد آلوده باشند و دیگران را مبتلا کنند. اینجاست که نقش تست و غربالگری اهمیت پیدا می کند. برای این افراد که ممکن است مبتلا باشند،‌ از طریق تست می‌توانیم اقدام به قرنطینه و جداسازی کنیم و هر چه ظرفیت تست بیشتری در غربالگری استفاده شود،‌ به کنترل بیماری بیشتر کمک خواهد کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه از سه گروه باید خیلی مراقبت کنیم،‌ گفت: ما از اطفال و جوانان که می‌توانند ناقل و چرخه انتقال ویروس باشند،‌ افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای که می ‌توانند بالاترین مرگ و میر ناشی از کرونا را داشته باشند و افرادی که در بازار کسب و کار می‌ کنند، باید مراقبت کنیم. اگر با تست‌ ها افراد آلوده در این گروه‌ها را شناسایی و قرنطینه کنیم، زنجیره انتقال بیماری شکسته خواهد شد. به‌طور کلی باید توجه داشت که تست‌ها در غربالگری بسیار کمک‌کننده خواهند بود.